رفتن به مطلب
جامعه‌ی برنامه‌نویسان مُدرن ایران
کامبیز اسدزاده

روش افزودن کتابخانه‌های دیگر به محیط Qt Creator

پست های پیشنهاد شده

سلام،

بنابر درخواست اعضای محترم لازم شد آموزشی در رابطه با نحوه‌ی افزودن کتابخانه‌های دیگر به این محیط را توضیح دهیم. من در این آموزش کتابخانه‌ی Poco را در نظر گرفته ام. کتابخانه را دانلود کرده و در یک مسیر مشخص اضافه کنید. برای مثال C:/MyLib/poco-1.9.0-all و یا در لینوکس و مک در مسیر /Users/{username}/Documents/Libs/poco-1.9.0-all در نظر داشته باشید که هر کتابخانه‌ای معمولاً دارای دو پوشه lib و include خواهد بود که شما باید این دو را به پروژه‌ی خود اضافه کنید.

هر کتابخانه‌ای باید قبل از کامپایل پیکربنی شده و سپس بیلد شود. برای مثال در کتابخانه‌ی پوکو دستورات زیر را بعد از دریافت اجرا خواهیم کرد.

cd /Users/username/Documents/Libs/poco-1.9.0-all

سپس دستور ./configure و بعد از آن دستور make را اجرا کنید تا کتابخانه شروع به کامپایل شدن کند. بعد از کامپایل در پوشه‌ی lib تمامی کتابخانه‌ها ایجاد خواهند شد.

وارد محیط Qt Creator شده و سپس بعد از ایجاد یک پروژه بر روی آن راست کلیک و گزینه‌ی add library را انتخاب کنید.

Screen Shot 2018-06-13 at 13.53.39.png

سپس گزینه‌ی External library را انتخاب نمایید.

Screen Shot 2018-06-13 at 13.55.48.png

در مرحله‌ی بعد فایل libPocoFoundation.60.dylib و libPocoNet.60.dylib را در بخش library file و سپس مسیر include آن را در include path وارد کنید که مشابه مسیر زیر خواهد بود.

Library file : /Users/kambiz/Documents/Libs/poco-1.9.0-all/lib/Darwin/x86_64/libPocoFoundation.60.dylib
Include path : /Users/kambiz/Documents/Libs/poco-1.9.0-all/Foundation/include
Library file : /Users/kambiz/Documents/Libs/poco-1.9.0-all/lib/Darwin/x86_64/libPocoNet.60.dylib
Include path : /Users/kambiz/Documents/Libs/poco-1.9.0-all/Net/include

بعد از افزودن کسیر و کتابخانه کُد تولید شده در فایل .pro به صورت زیر خواهد بود:

win32:CONFIG(release, debug|release): LIBS += -L$$PWD/../../Libs/poco-1.9.0-all/lib/Darwin/x86_64/release/ -lPocoFoundation.60
else:win32:CONFIG(debug, debug|release): LIBS += -L$$PWD/../../Libs/poco-1.9.0-all/lib/Darwin/x86_64/debug/ -lPocoFoundation.60
else:unix: LIBS += -L$$PWD/../../Libs/poco-1.9.0-all/lib/Darwin/x86_64/ -lPocoFoundation.60

INCLUDEPATH += $$PWD/../../Libs/poco-1.9.0-all/Foundation/include
DEPENDPATH += $$PWD/../../Libs/poco-1.9.0-all/Foundation/include

win32:CONFIG(release, debug|release): LIBS += -L$$PWD/../../Libs/poco-1.9.0-all/lib/Darwin/x86_64/release/ -lPocoNet.60
else:win32:CONFIG(debug, debug|release): LIBS += -L$$PWD/../../Libs/poco-1.9.0-all/lib/Darwin/x86_64/debug/ -lPocoNet.60
else:unix: LIBS += -L$$PWD/../../Libs/poco-1.9.0-all/lib/Darwin/x86_64/ -lPocoNet.60

INCLUDEPATH += $$PWD/../../Libs/poco-1.9.0-all/Net/include
DEPENDPATH += $$PWD/../../Libs/poco-1.9.0-all/Net/include

مراحل افزودن به پایان رسید، وارد محیط کیوت شده و داخل فایل main.cpp هدر‌های مرتبط با کتابخانه و همچنین کُد آزمایشی آن را اضافه کنید. در این مثال من از کتابخانه‌ی Net استفاده می‌کنم.

//Qt Lib
#include <QCoreApplication>

//STL & External Lib

#include "Poco/Net/SocketAddress.h"
#include "Poco/Net/StreamSocket.h"
#include "Poco/Net/SocketStream.h"
#include "Poco/StreamCopier.h"
#include <iostream>

int main(int argc, char *argv[])
{
  QCoreApplication a(argc, argv);

Poco::Net::SocketAddress sa("www.iostream.ir", 80);
  Poco::Net::StreamSocket socket(sa);
  Poco::Net::SocketStream str(socket);
  str << "GET / HTTP/1.1\r\n"
   "Host: www.iostream.ir\r\n"
   "\r\n";
  str.flush();
  Poco::StreamCopier::copyStream(str, std::cout);

return a.exec();
}

برنامه را کامپایل و اجرا کنید 😉

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام خسته نباشید.

میشه خواهش کنم نحوه پیکربندی و بیلد کردن در ویندوز و توضیح بفرمایید؟ 

ممنون میشم

لینک به ارسال
در 2 دقیقه قبل، aliaydin گفته است :

سلام خسته نباشید.

میشه خواهش کنم نحوه پیکربندی و بیلد کردن در ویندوز و توضیح بفرمایید؟ 

ممنون میشم

روش رو دقیقاً طبق همین توضیحات پیش بگیرید، با این تفاوت که در پلتفرم ویندوز هستید.

این آموزش مرتبط رو هم مطالعه کنید :

در صورتی که موفق نشدید اطلاع بدین تا آموزش مخصوصی در رابطه با این کتابخانه قرار داده شود.

لینک به ارسال

توی command prompt امتحان کردم میگه دستور ./configure شناخته شده نیست

لینک به ارسال

آقا من هر کاری کردم نشد دیگه نمیدونم چکار کنم.

لینک به ارسال
در 29 دقیقه قبل، aliaydin گفته است :

آقا من هر کاری کردم نشد دیگه نمیدونم چکار کنم.

توی ویندوز راحت‌ترین و ساده ترین روش این هست که شما فایل ALL_BUILD.vcxproj رو با ویژوال استودیو باز کنید و کامپایلش کنید. اگر این فایل موجود نبود از داخل هر یک از ماژول‌های مربوطه فایل مربوط به پروژه رو باز کنید و کامپایلش کنید.

در نظر بگیرید که باید OpenSSL بر روی سیستم شما هم نصب باشه.

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

• مطالب مشابه

• توسط miladrahbari
      سلام،
      من در پروژه‌ی خودم از یک ویجت استفاده می‌کنم که داخل آن ویجت یک کلاس mainwindow وجود دارد. در داخل این کلاس من دو تا qquickwidget تعریف کردم تا از المان های درست شده در qml استفاده کنم.
      حالا سوالی که مطرح می‌شود این است. فکر کنید من در داخل یک ویجت ۱۰ بار از این component که در qml وجود دارد استفاده کردم. حالا مثلا مقدار یک component کیو ام ال رو تغییر می‌دهم و شکل ظاهری این المان تغییر می‌کند. وقتی که شکل این المان تغییر می‌کند کل صفحه (ویجت) repaint می‌شود؟؟؟ یا فقط اون المان خاص؟؟؟
      ممنون
    • توسط MohammadTahaRabie
      سلام 
      من میخواستم از یه QPlainTextedit خط خط نوشته هارو بخونم و هر کدوم رو به یک QThread ام بدم و از QPlainTextedit پاک بشه هر خطی که خونده شده رو 
      چطور میتونم اینکارو انجام بدم؟  
      C++ کم بلدم دارم یاد میگیرم ممنون میشم کمک کنید.
    • توسط GornerLabo
      با سلام خدمت اساتید محترم. اگر بخواهیم مقدار بازگشتی از رایت چندین دستور در مورد کلاس QSerialPort به صورت دلخواه ذخیره کنیم باید به چه شکل عمل کرد؟

کد زیر برای دستوری است که عمل رایت دستور را انجام میدهد:
      port->setPortName(""); // COM PORT NAME port->setBaudRate(QSerialPort::Baud9600); port->setFlowControl(QSerialPort::NoFlowControl); port->setParity(QSerialPort::NoParity); port->setDataBits(QSerialPort::Data8); port->setStopBits(QSerialPort::OneStop); port->open(QSerialPort::ReadWrite); if(port->isOpen()) { port->write(); // command 1 for write port->write(); // command 2 for write port->write(); // command 3 for write port->write(); // command 4 for write } حالا برای هر دستور رایت یک مقدار بازگشتی دریافت خواهیم کرد. پس میتوان با connect سیگنال readyRead با یک اسلات به صورت کد زیر این مقدار بازگشتی رو ذخیره کرد:
      connect(port,SIGNAL(readyRead()),this,SLOT(MySlot())); QByteArray b = port->readAll(); QFile file("e:/test/raw.bin"); if(!file.open(QIODevice::WriteOnly | QIODevice::Append))return; file.write(b); file.flush(); file.close(); حالا اگر بخواهیم مقدار بازگشتی رو از دستور رایت مشخصی دریافت کنیم ، شیوه صحیح کار چطور است؟
    • توسط کامبیز اسدزاده
      کیوت (به انگلیسی: Qt) مجموعه‌ای از کتابخانه‌ها و سرآیندهای نوشته‌شده به زبان سی++ است که به برنامه‌نویس امکان توسعه آسان نرم‌افزارهای کاربردی را می‌دهد. کیوت شامل چندین کلاس برای کار با واسط گرافیکی، چندرسانه، ابزارهای پایگاه‌داده، شبکه و … است. نرم‌افزارهای نوشته شده با ابزار کیوت قادرند تا با استفاده از یک کامپایلر زبان سی‌پلاس‌پلاس برای طیف وسیعی از سیستم‌عامل‌ها از جمله گنو/لینوکس (نسخه‌های رومیزی و وسیله‌های قابل حمل)، ویندوز، ویندوز CE، مک‌اواس و … همگردانی شوند. بدین ترتیب حمل نرم‌افزار نوشته شده بدون تغییر در متن کد نوشته شده امکان‌پذیر است. از کیوت در زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی مانند سی++ و جاوا و پایتون می‌توان استفاده‌کرد.

جهت مشاهده‌ی مباحث مرتبط با این کتابخانه به این بخش مراجعه کنید.