رفتن به مطلب
مرجع رسمی سی‌پلاس‌پلاس ایران
کامبیز اسدزاده

کیت توسعهٔ رابط کاربری در Qt Quick

امتیاز دادن به این موضوع:

پست های پیشنهاد شده

سلام و درود با طعم کیوت ?

همانطور که می‌دانید توسعه نرم‌افزار‌ها و اپلیکیشن‌های کاربردی در هر پلتفرمی نیازمند ابزار‌ها و کنترل‌های مهمی هستند که این امر موجب سرعت بخشیدن به زمان طراحی می‌شود. در صنایع مختلف برنامه‌نویسی مخصوصاً سمت وِب کیت‌های بسیاری جهت تولید و توسعه سریع همراه با کامپوننت‌های بسیار خوبی ارائه شده است که برخی از آن‌ها عبارتند از Bootstrap، UIkit و غیره...

ما در نظر داریم کیتی را همانند کیت بوت استرپ برای کیوت کوئیک توسعه دهیم. بنابراین هر کامپوننت یا ماژولی که احساس نیاز از آن می‌شود را برای ما مطرح کنید. ابتدا ما ویژگی‌های بوت استرپ را شبیه سازی خواهیم کرد و سپس کیت‌های مورد نیاز شما را که در تاپیک‌های دیگر اعلان می‌شوند با این کیت ادغام خواهیم کرد.

با توجه به اینکه من شخصاً کیتی را از قبل برای توسعه در نظر گرفته ام نام این پروژه Jupiter انتخاب شده است همان کیت را برای برنامه ریزی در این بخش عنوان می‌کنم تا برای ادامه نیز با همکاری همدیگر توسعه داده شود.

کامپوننت‌ها

• Alerts
  • Ads
  • ActionButton
  • ActivityIndicator
  • Accordion
  • Badges
  • Button
  • CircleButton
  • Card
  • CardInfo
  • CardBox
  • CircleImage
  • CircleProgressBar
  • Dropdown
  • DifficultySection
  • Forms
  • Modal
  • Menu
  • MessageBox
  • Map (Based on Google Map & OpenStreetMap)
  • Marker
  • Navs
  • Navbar
  • Notification
  • Profile
  • Pagination
  • Popovers
  • Progress
  • ProgressCircle
  • Space
  • Share
  • SocialFeed
  • Tooltips
  • Header
  • Footer
  • FontSystem
  • Slider
  • InputBox
  • Rate (Vote)
  • WinButton

پیشنهادات شما می‌تواند در این لیست اضافه شود...

بسیاری از کنترل‌ها در هر زمینه‌ای که نیاز باشد در این لیست اضافه خواهند شد.

• نکته :‌ تمامی کنترل‌ها باید واکنش گرا باشند.
  • این کیت تحت فونت آیکونیک‌های حرفه‌ای fontawesome مجهز خواهد شد.
  • نکته ۲‌ : تمامی کامپوننت‌ها باید تحت قالب راست به چپ و چپ به راست پشتیبانی شوند.
  • نکته ۳ : تمامی کامپوننت‌ها باید به دو زبان فارسی و انگلیسی واکنشگرا و تحت فونت‌های ویژه پشتیبانی شوند.

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

با توجه به تحریم‌ها و سیاست‌های ضد ایرانی گوگل به نظرم بهتره حالا که داریم زمان میذاریم توسعه نقشه رو بر پایه API پارسیجو پیش ببریم یا حداقل طوری باشه که با پارسیجو هم سازگار باشه .

پارسیجو یک شرکت ایرانی هست که با موتور جستجو کارش رو شروع کرد ولی خیلی فعال و با کیفیت پیش رفت . الان هم یک API تمیز برای نقشه ارائه داده که با نگاهی که من انداختم ارزش وقت گذاشتن داره.

مورد دیگه ای که به نظرم نیاز هست نمودار در کیوت هست من این مدت داشتم روی نمودار توی کیو ام ال و ویجت وقت میگذاشتم متوجه شدم در حال حاضر نمودارها در کیوت بر پایه Graphics View Framework که طبق مطالعاتی که روش داشتم اصلا به درد نمیخوره علیرقم این که بسیار پر استفاده هست در صورتی که میخواید بیشتر بدونید میتونید جستجو کنید و ویدئو QtWS16- The Curse of Choice: An Overview of GUI technologies in Qt, Andy Nichols, The Qt Company هم لپ مطلب رو توضیح میده.

تازه وضعیت توی کیو ام ال حتی بدتر از وضعیت توی QGraphicsView خود سی پلاس پلاس هست چون توی سی پلاس پلاس به QGraphicsScene دسترسی داریم برای اضافه کردن موارد گرافیکی دیگه ولی توی کیو ام ال به اون هم دسترسی نداریم و مثلا برای کشیدن یک مستطیل برای انتخاب کردن یک قسمت از چارت باید کلی دردسر بکشیم.

در کل به نظرم نیاز هست با QQuickItem و بر پایه Scene Graph زده بشه که البته این مورد رو مدتی هست شروع کردم ولی به دلیل مشغله زیاد وقت نکردم تمومش کنم و فعلا برای کشیدن نمودارهای خطی استفاده داره که البته هنوز Axis رو هم نشون ندادم روش و دنبال روشی بودم که بشه از تو سی پلاس پلاس و بدون نیاز به کیو ام ال تکست رو هم رندر کنم ولی انگار چاره ای نیست فعلا و باید به صورت داینامیک متن از سی پلاس پلاس توی یکو ام ال درست کنم و موقعیتشون رو تنظیم کنم که البته روش کثیفی به نظر میرسه.

در کل این لینک پروژه چارت بر پایه QQuickItem هست که تصمیم دارم تکمیلش کنم و علاوه بر اون میخوام نقشه بر پایه QQuickItem رو هم شروع کنم که البته اون رو بخش تحقیقش رو انجام دادم و در صورتی که زمان داشته باشم میشینم پاش و هیچ چالشی برای انجامش ندارم البته ممکنه سر همین رندر کردن متن توی پاپ آپ به همین مشکل بخورم توش که اون مشکل خاصی نیست میشه به همین روش داینامیک انجامش داد .

پس پیشنهادات من این دو مورد هست :

1. افزودن نقشه پارسیجو
  2. توسعه نمودارها بر پایه QQuickItem و Scene Graph

و این هم لینک پروژه نمودار که البته تازه شروعش کردم ولی خوشحال میشم دوستان همکار کنند و نگاهی بهش بندازند .

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو ملحق شوید

شما همین الآن می‌توانید مطلبی را ارسال و بعداً ثبت‌نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، و با حساب کاربری خود مطلب ارسال کنید.
نکته: مطلب شما قبل از انتشار نیاز به بازبینی توسط میانجی‌گر‌ها دارد.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

• جدید...