رفتن به مطلب
جامعه‌ی برنامه‌نویسان مُدرن ایران

پست های پیشنهاد شده

با سلام!

در این تاپیک قصد دارم هرچه ساده ابزارهایی که معمولا برنامه نویسان حرفه ای جهت طراحی بهتر و بهینه تر نرم افزارهای خود از آنها بهره می برند را معرفی کنم!

خواهشمندم دوستان اگر کسی نرم افزاری که توسط خودش استفاده میشه! و در راستای این تاپیک هست لطفا همکاری کنید!

با تشکر!

فقط دوستان خواهشا کپی نباشه از جای دیگه! اگر نرم افزاری که خودتون استفاده میکنید معرفی کنید!

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اگر دنبال نرم افزاری هستید که بتونید به راحتی کدهای خودتون را Refactor کنید حتما از CppCheck استفاده کنید.

لینک دریافت  Cppcheck - A tool for static C/C++ code analysis

cpp_check.thumb.png.570a872890bc235093d238dd1620131e.png

لینک به ارسال

اگر تمیز نوشتن کدها از لحاظ بصری خیلی براتون مهمه (دقیقا مثل من) کدهای اتو کشیده دوست دارید حتما از برنامه Artistic Style استفاده کنید.

هم متن باز هست و هم مستندات خوبی داره! البته بدون محیط گرافیکی هستش!!

فایل دریافت برنامه AStyle_2.04_windows.zip

As.thumb.png.369492d69a9980b14f132235025c25eb.png

لینک به ارسال

اگر می خواهید با یک برنامه همه فن حریف کار کنید، تا یک Domain Model ویا یک DFD Model ویا یک ERD Model و... برای پروژه های نرم افزاری خودتون ایجاد کنید حتما از نرم افزار Enterprise Architecture استفاده کنید و البته همانطور که می دونید برای مدل سازی های حوزه نرم افزار قطعا نرم افزار Visual Paradigm حرف اول و آخر را میزنه ولی خوب متاسفانه این برنامه رایگان نیست! واز اونجا که کشور ما را هم پشتیبانی نمیکنند. به همین علت اغلب شرکتهای حوزه نرم افزار از Enterprise Architecture یا همون EA استفاده میکنند.

البته متاسفانه باید از نسخ قدیمی تر برنامه استفاده کنید اون نسخه هایی که ک . ر . ک دارند! از میزبان های ایرانی...

لینک دریافت UML modeling tools for Business, Software, Systems and Architecture

EA.thumb.png.75f18590d6cab3a37eafe54bfdb60845.png

ادامه خواهد داشت به امید خدا...

لینک به ارسال

اگر خیلی سریع می خواهید به آدرس ویا Prototype لیست توابع داخل کتابخانه های DLL دسترسی داشته باشید از برنامه Dlllexporter استفاده کنید.

از اینجا هم دانلود کنید Dllexp.rar

dllexp.thumb.png.be79fb15b9745cf8075f0bd9b84fa823.png

لینک به ارسال

اگر مثل من عادت دارید که کدهاتون را با کدهای مخازن ویا سورس های دیگه مقایسه کنید ویک لیست از تفاوت ها و خیلی اطلاعات مفید بدست بیارید حتما از نرم افزار Beyond Compare استفاده کنید!

البته با ذکر این مسئله که اغلب برنامه های سورس کنترل و یا ورژن کنترل داخل خودشون یک ابزار Compare دارند. ولی Beyond Compare قابلیتهای زیادی داره!

لینک دریافت Scooter Software: Home of Beyond Compare

beyond.thumb.png.5ef870244b0c6ddefb39c2052e356a32.png

لینک به ارسال
در 4 ساعت قبل، فرهاد شیری گفته است :

اگر مثل من عادت دارید که کدهاتون را با کدهای مخازن ویا سورس های دیگه مقایسه کنید ویک لیست از تفاوت ها و خیلی اطلاعات مفید بدست بیارید حتما از نرم افزار Beyond Compare استفاده کنید!

البته با ذکر این مسئله که اغلب برنامه های سورس کنترل و یا ورژن کنترل داخل خودشون یک ابزار Compare دارند. ولی Beyond Compare قابلیتهای زیادی داره!

لینک دریافت Scooter Software: Home of Beyond Compare

beyond.thumb.png.5ef870244b0c6ddefb39c2052e356a32.png

نرم‌افزار TortoiseGit رو هم تجربه کنید به شدت استفاده میشه و قابلیت‌های خوبی داره.

لینک به ارسال
در 11 ساعت قبل، بهنام صباغی گفته است :

نرم‌افزار TortoiseGit رو هم تجربه کنید به شدت استفاده میشه و قابلیت‌های خوبی داره.

البته نرم افزار TortoiseGit هیچ ربطی به نرم افزار Beyond Compare ندارد! نرم افزار سورس کنترلی از والد قدیمی خود TortoiseSVN می باشد.

البته در نرم افزاری های سورس کنترل حرف اول را Smart Git میزند!

لینک دانلود SmartGit – Git Client for Windows, macOS, Linux

smart.png.240083ca6ee0aa3878920295770d6e0a.png

لینک به ارسال

اگر شماهم به اینکه Comment ها ویا Pre / Post condition هایی که در سورس کدها نوشته اید اهمیت میدید ودوست دارید در یک قالب فرمت شده مرتب و کاربردی مثلا خروجی Html این مستندات را داشته باشید پیشنهاد میکنم از DoxyGen حتما استفاده کنید!

لینک دریافت http://www.doxygen.nl/index.html

doxyGen.thumb.png.87221aec6910af98d8e44d126898fefe.png

لینک به ارسال

اگر تابحال از نرم افزارهای کنترل پروژه استفاده نکردید! بنابراین اگر می خواهید بتونید تو یک تیم که از متدلوژی های طراحی نرم افزار Agile استفاده میکنند هم گروه شوید وبتونید پروژه های خودتون را کنترل کنید، نمودار گانت ترسیم کنید ، Task های به نام Sprint ایجاد کنید تا بتونید dead line های نرم افزار هایی که تولید میکنید مدیریت کنید تا بتونید بهره وری خودتون را بیشتر کنید. البته می تونید با جاوا و جاوا اسکریپت خودتون هم براش plugin طراحی کنید، پس حتما پیشنهاد میکنم JIRA را امتحان کنید.

لینک دریافت Jira | Issue & Project Tracking Software | Atlassian

jira.thumb.png.48a88bf645984a740cdb11c44fffd3c7.png

لینک به ارسال

اگر مثل من خیلی وقتها سخت تون که همه قوانین سختگیرانه طراحی مدل های نرم افزاری که در برنامه های مثل EA , Visual Paradigm هست را رعایت کنید، و خیلی سریع و سر راست میخواهید یک مدل خوب UML بسازید که در عین کاربردی بودن خیلی هم کار راه انداز باشه! حتما از Umbrello استفاده کنید البته تحت سیستم عامل لینوکس. 

لینک دریافت https://umbrello.kde.org/

uml.thumb.png.f6ea0793c2ee3aec5caeefa62877eae8.png

لینک به ارسال

سلام،

پروژه‌های بسیاری وجود دارند که جهت نگه‌داری اطلاعات و تراکنش‌های بسیاری به جای استفاده از بانک‌های اطلاعاتی لوکال (local) از بانک‌های تحت سرور یا وب استفاده می‌کنند. به طور کلی روش‌هایی برای برقراری ارتباط بین سرور و کلاینت وجود دارد که یکی از بهترین آن‌ها معماری Representational State Transfer (REST) است.

بسیاری از نرم‌افزار‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل یا حتی دسکتاپ تحت چنین روش‌هایی ارتباط برقرار می‌کنند. که تحت عملیات GET،POST،PUT و DELETE معرفی شده‌اند. با توجه به اینکه توسعه و آزمایش ترنسفِرِ اطلاعات به روش‌های فوق نیازمند آزمایش واقعی آن است ابزار‌هایی وجود دارد تا شما عملیات ارسال و دریافت نتایج آن را مشاهده کنید.

برخی از این ابزار‌ها عبارتند از وب‌سایت‌ ApiTester که برای آزمایش و خطای سریع بسیار کاربرد دارند.

اما با توجه به نیاز در این زمینه، ابزار بسیار معروف و قدرتمندی وجود دارد به نام Postman که حدود پنج میلیون توسعه‌دهنده از آن استفاده می‌کند. شما می‌توانید آن را از این آدرس مناسب با پلتفرم خود، آن را دریافت کنید.

Screen Shot 2019-01-27 at 18.12.59.png

Screen Shot 2019-01-27 at 18.14.12.png

این ابزار قابلیت ارسال همزمان درخواست‌ها را دارد و تقریباً از همه‌ی معماری و قالب‌های مورد نیاز پشتیبانی می‌کند.

شخصاً این ابزار را برای همگان توصیه می‌کنم، بسیار مفید و کاربردی است.

لینک به ارسال

در بعضی از پروژه های تجاری نیاز هست که به لاگ فایل ها ویا اطلاعاتی که در یک ماشین راه دور دریک سیستم عامل مانند لینوکس که در یک کانال خاص با میزبان شما در ارتباط می باشد، دسترسی داشته باشید واین لاگ فایل ها ویا اطلاعات را در یک پایگاه داده ذخیره کنید، البته بیشتر هدف این است که سیستم عامل های لینوکسی که در مد kernel کار میکنند و به علت های زیادی امکان استفاده از پایگاه داده را ندارند به همین علت باید این اطلاعات را برای یک ماشین میزبان ارسال کنیم و درآنجا دریک Data Where House ذخیره کنیم.!

برای این کار می توانید از نرم افزار قدرتمند Kiwi SysLog Service استفاده کنید!

KiwiSysLogService.thumb.png.9af72ae54980725b690fb7aff89ce26b.png

لینک به ارسال

اگر دنبال یک نرم افزار قدرتمند برای مشاهده فایلها به صورت Hex هستید، پیشنهاد میکنم از نرم افزار WinHex را حتما نصب کنید.

از قابلیتهای فوق العاده این نرم افزار این هست که همانطور که می دانید اگر در نرم افزار VmWare نسخه لینوکسی داشته باشید که دیسک های آن را به صورت VMDK تعریف کرده باشید، وهمچنین اگر فرمت FAT دیسک های لینوکس را هم از نوع Ext3 تعریف کرده باشید ودر صورتی که به هردلیلی نسخه لینوکس را از دست بدید ونتوانید آن را بازیابی کنید! دیگه به راحتی نمیتوانید این دیسک ها را در سیستم عامل میزبان خود بازیابی کنید.

اما با استفاده از نرم افزار WinHex می توانید فایلهای دیسک VMDK خودتون را باز کنید و به فایلهای لینوکس تون دسترسی داشته باشید، این چالش بدترین کابوس ما برنامه نویسانی هست که در لینوکس کد میزنیم از دست دادن این سورس کدها واقعا استرس زیادی به آدم وارد میکنه! همانطور که در تصویر هم مشاهده میکنید من برای لینوکس خودم همین اتفاق افتاد که تونستم به این روش سورس کدهای تحت لینوکس ام را بازیابی کنم (البته قبلش یکی دوتا کار دیگه باید انجام بدید تا WinHex فایل دیک را براتون باز کنه! اگر کسی علاقمند بود اطلاع بدید تا اون راه ها را هم توضیح بدم)

WinHex.thumb.png.10db5432efdf609296d65bc655a99bf9.png

لینک به ارسال