رفتن به مطلب
جامعه‌ی برنامه‌نویسان مُدرن ایران

نظرسنجی در رابطه با بازار کار برنامه‌نویسی بر اساس وضعیت اقتصادی  

26 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. وضعیت سفارش برای پروژه‌های نرم‌افزاری چگونه است؟

• تعداد سفارشات به شدت کاهش یافته است
    • تعداد سفارشات نسبتاً کاهش یافته است
    • تعداد سفارشات افزایش یافته است
    • تعداد سفارشات همانند گذشته است
    • در حال یادگیری هستم (من هنوز وارد بازار کار نشده‌ام)
  2. 2. هزینه‌ها نسبت به سال‌های گذشته چگونه است؟

• هزینه‌ها نسبتاً افزایش یافته است
    • هزینه‌ها به شدت افزایش یافته است
    • هزینه‌ها کاهش یافته‌ است
    • هزینه‌ها همانند گذشته است
  3. 3. آیا درآمد شما در وضعیت کنونی راضی کننده است؟

• بلی
    • خیر
  4. 4. سفارشات معمولاً در کدام زمینه‌ها می‌باشند؟

• طراحی و توسعه‌ی نرم‌افزار تحت دسکتاپ‌
    • طراحی و توسعه‌ی نرم‌افزار تحت وب (وب‌اپلیکیشن‌)
    • طراحی و توسعه‌ی وب‌سایت
    • طراحی و توسعه‌ی اپلیکیشن‌های اندروید
    • طراحی و توسعه‌ی اپلیکیشن‌های آی‌او‌اس
    • طراحی و توسعه‌ی اپلیکیشن‌های دیگر پلتفرم‌ها مانند (Embedded و IoT)
    • طراحی و توسعه‌ی اپلیکیشن‌ در قالب چند-سکویی
  5. 5. وضعیت استخدامی چگونه است؟

• درخواست و نیاز به استخدام کاهش یافته است
    • درخواست و نیاز به استخدام افزایش یافته است
    • انتظارات افزایش یافته اما دست‌مزد‌ها کاهش یافته است

پست های پیشنهاد شده

با سلام،

همانطور که می‌دانید صِنف توسعه‌ی نرم‌افزار (برنامه‌نویسی) یکی از مهمترین و بزرگترین حوزه‌های کسب‌و‌کار صنعت نرم‌افزاری در ایران و جهان محسوب می‌شود. اما معمولاً در کشور ما این صِنف طبق شرایط‌های مختلف تحتِ تاثیرات بسیاری قرار می‌گیرد که معمولاً بر روی افزایش یا کاهش هزینه‌ها، سفارش‌ها تاثیر مستقیم دارد. البته، بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کار در این حوزه که تجربه‌‌ی کافی و خوبی دارند از وضعیت بازار کار خودشان باخبر هستند؛ اما برای شفاف سازی این وضعیت و خروج از سردرگمی در این آشفته‌بازار، مخصوصاً برای تازه‌کاران و صاحبان کسب‌و‌کار نوپا تصمیم گرفته‌ایم تا برای روشن سازی وضعیت جامعه‌ی برنامه‌نویسان در یک نظرسنجی از شما دعوت کنیم تا نظر خود را در رابطه با شرایط کنونی بر اساس وضعیت اقتصادی فعلی اعلام کنید.

نکته: با توجه به اینکه هدف از این نظرسنجی شفاف‌سازیِ وضعیت جامعه‌ی برنامه‌نویسی کشور است، لذا در انتخاب نظر خود عادل باشید 🙂 ما در آی‌او‌استریم قصد داریم تا نظرات را به اشتراک گذاشته و نتیجه‌ی آن را بازتاب دهیم.

نقل قول

این نظرسنجی از تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۷ ایجاد شده است و نسبت به تغییرات احتمالی در شرایط اقتصادی نظرسنجی‌‌های دیگری ارائه خواهد شد.

بنابراین نظرات شما در این نظرسنجی می‌تواند در روشن سازی وضعیت بازار جامعه‌ی برنامه‌نویسی تاثیر‌گذار باشد.

همچنین شما می‌توانید در نظرسنجی محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی این جامعه شرکت نمایید:

• پسندیدن 1
  • ترکوندی! 1
  • تشکر شده 1

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

جناب اسدزاده تشکر بابت این نظرسنجی خوب!

لازم دیدم تجربه خودم را درباره این مطلب در اینجا منتشر کنم امید که مفید فایده واقع شود.

متاسفانه در سالهای اخیر با اینکه صنعت نرم افزاری کشور رشد خوب و چشمگیری داشته ولی متاسفانه عدم فرهنگ سازی های مناسب در این زمینه باعث شده افراد با سابقه طولانی در این صنعت با مشکلات جدی روبه رو شوند.

به طوریکه افرادی که در سالهای اخیر وارد این حوزه می شوند و تحصیلات اکادمیک را بعضا مرتبط و با عرض تاسف بعضا غیر مرتبط می گذارنند بعد از ورود به این بازار به علت اینکه اکثر این افراد سطح آموزش های بی کیفیت را تجربه کرده اند به این ترتیب اعتماد به نفس خیلی پایینی دارند با درآمدهای حتی پایینتر از حقوق وزارت کار راضی به کار می شوند به این علت که تصور این افراد این هست که چند سال به این روش تجربه ی بیشتری بدست می آورند و از آنجایی هم که اکثر شرکت های معتبر نرم افزاری حداقل در تهران را عرض میکنم بدنبال این نیروها هستند به این علت که هم هزینه ای خیلی کمتری میکنند و هم طرف را مجبور به یاد گرفتن میکنند تا بتونن کار خودشون را هرچند اشتباه و پر از ایراد انجام دهند.

وبا این کار به افرادی که سالها تجربه دارند بیش از پیش لطمه خواهند زد. چرا که اصولا در شرکتهای معتبر نرم افزاری علی الخصوص در سالهای اخیر انقدر سطح مدیریت به سمت درآمد بیشتر سوق پیدا کرده که این شرکتها کلا برای افراد با تجربه ی این حوزه کمتر ارزش قائل هستند.

سند این حرف بنده هم آگهی های این شرکتها ست با کمی دقت می توانید مشاهده کنید برخی از این شرکتها در تمام ایام سال در حال جذب نیرو هستند(البته فقط شرکتهای معتبر را عرض میکنم) که این مطلب نشان دهنده این واقعیت هست که افرادی که استخدام میکنند توانایی لازم را ندارند و بعد از چندماه شرکت را ترک میکنند ویا صرفا پروژه ای تعریف شده و بعد از اتمام عذر برنامه نویس را خواستند. و نکته جالبتر این هست که در سالهای اخیر آگهی های استخدامی به نام مهندس نرم افزار ویا معمار نرم افزار خیلی کم شده یا بهتر بگم دیگه نا پیدا شده! واگر هم یک نیروی باتجربه با یک رزومه قوی در خواست حقوق 7-8 میلیون را ازشون داشته باشه انگار به تمام مقدسات این شرکتها توهین شده!

بنابراین ای کاش کسانی که می خواهند وارد این صنعت شوند به توانایی های خودشون کاملا شناخت پیدا کنند و صرفا بخاطر اسم این صنعت وارد این بخش نشوند که مجبور باشند در مقطع ارشد دنبال کسی باشند که براشون پروژه انجام بده!

یا حداقل در صورتی که وارد این حوزه شدند کمی به پرستیژ و مدرک این رشته احترام بگذارند و با حقوق های زیر یک میلیون مشغول به کار نشوند! تا بلکه به این طریق شرکت هایی هم که در این حوزه هستند حساب کار بیش از پیش دستشون بیاد.

در حوزه وب و موبایل هم که الی ماشاالله از هر 10 برنامه نویس 11 تا یا برنامه نویس حرفه ای اندروید هستند ویا ادعا پیغمبری در حوزه وب دارند پس بنابراین وضعیت اسفناک فریلنسینگ هم که دیگه جای خودش را داره!

سوالی که همیشه برای خودم مطرح بوده این بوده که چطور یکنفر می تونه یک اپلیکیشنی که با یک سناریو مهندسی شده حداقل 3 ماه وقت لازم داره و با هزینه های جاری روزانه برنامه نویس حداقل بین 12 تا 15 میلیون هست! را میاد پیشنهاد میده 2 میلیون اونهم تا 10 روز کاری!!!

کافی یه سر به سایت های فریلنسینگ خارجی بزنید هزینه های پروژه ها از 500 دلار شروع میشه حتی برای یک تغییر ساده در وورد پرس ! 

پس بازهم به همون مطلب میرسیم که عدم شناخت کافی از توانایی های خود و وارد شدن به یک حوزه کاملا حرفه ای بدون شناخت کامل و تحت آموزش قرار گرفتن های سطح پایین و غیر کاربردی دانشگاه باعث شده افرادی به این حوزه وارد شوند، که نه تنها کمکی به این صنعت نمیکنند بلکه برای حرفه ای های این صنعت هم چالش ایجاد کرده اند.

البته بحث راجع به این مقوله خیلی زیاده که خودش به تنهایی یک کتاب 500 صفحه ای میشه به همین علت چیکده ای از تجربیات خودم را عرض کردم.

• تشکر شده 1

لینک به ارسال
در 14 ساعت قبل، فرهاد شیری گفته است :

جناب اسدزاده تشکر بابت این نظرسنجی خوب!

لازم دیدم تجربه خودم را درباره این مطلب در اینجا منتشر کنم امید که مفید فایده واقع شود.

خواهش می‌کنم، بسیار هم ممنون.

در 14 ساعت قبل، فرهاد شیری گفته است :

متاسفانه در سالهای اخیر با اینکه صنعت نرم افزاری کشور رشد خوب و چشمگیری داشته ولی متاسفانه عدم فرهنگ سازی های مناسب در این زمینه باعث شده افراد با سابقه طولانی در این صنعت با مشکلات جدی روبه رو شوند.

به طوریکه افرادی که در سالهای اخیر وارد این حوزه می شوند و تحصیلات اکادمیک را بعضا مرتبط و با عرض تاسف بعضا غیر مرتبط می گذارنند بعد از ورود به این بازار به علت اینکه اکثر این افراد سطح آموزش های بی کیفیت را تجربه کرده اند به این ترتیب اعتماد به نفس خیلی پایینی دارند با درآمدهای حتی پایینتر از حقوق وزارت کار راضی به کار می شوند به این علت که تصور این افراد این هست که چند سال به این روش تجربه ی بیشتری بدست می آورند و از آنجایی هم که اکثر شرکت های معتبر نرم افزاری حداقل در تهران را عرض میکنم بدنبال این نیروها هستند به این علت که هم هزینه ای خیلی کمتری میکنند و هم طرف را مجبور به یاد گرفتن میکنند تا بتونن کار خودشون را هرچند اشتباه و پر از ایراد انجام دهند.

وبا این کار به افرادی که سالها تجربه دارند بیش از پیش لطمه خواهند زد. چرا که اصولا در شرکتهای معتبر نرم افزاری علی الخصوص در سالهای اخیر انقدر سطح مدیریت به سمت درآمد بیشتر سوق پیدا کرده که این شرکتها کلا برای افراد با تجربه ی این حوزه کمتر ارزش قائل هستند.

سند این حرف بنده هم آگهی های این شرکتها ست با کمی دقت می توانید مشاهده کنید برخی از این شرکتها در تمام ایام سال در حال جذب نیرو هستند(البته فقط شرکتهای معتبر را عرض میکنم) که این مطلب نشان دهنده این واقعیت هست که افرادی که استخدام میکنند توانایی لازم را ندارند و بعد از چندماه شرکت را ترک میکنند ویا صرفا پروژه ای تعریف شده و بعد از اتمام عذر برنامه نویس را خواستند. و نکته جالبتر این هست که در سالهای اخیر آگهی های استخدامی به نام مهندس نرم افزار ویا معمار نرم افزار خیلی کم شده یا بهتر بگم دیگه نا پیدا شده! واگر هم یک نیروی باتجربه با یک رزومه قوی در خواست حقوق 7-8 میلیون را ازشون داشته باشه انگار به تمام مقدسات این شرکتها توهین شده!

بنابراین ای کاش کسانی که می خواهند وارد این صنعت شوند به توانایی های خودشون کاملا شناخت پیدا کنند و صرفا بخاطر اسم این صنعت وارد این بخش نشوند که مجبور باشند در مقطع ارشد دنبال کسی باشند که براشون پروژه انجام بده!

یا حداقل در صورتی که وارد این حوزه شدند کمی به پرستیژ و مدرک این رشته احترام بگذارند و با حقوق های زیر یک میلیون مشغول به کار نشوند! تا بلکه به این طریق شرکت هایی هم که در این حوزه هستند حساب کار بیش از پیش دستشون بیاد.

در حوزه وب و موبایل هم که الی ماشاالله از هر 10 برنامه نویس 11 تا یا برنامه نویس حرفه ای اندروید هستند ویا ادعا پیغمبری در حوزه وب دارند پس بنابراین وضعیت اسفناک فریلنسینگ هم که دیگه جای خودش را داره!

سوالی که همیشه برای خودم مطرح بوده این بوده که چطور یکنفر می تونه یک اپلیکیشنی که با یک سناریو مهندسی شده حداقل 3 ماه وقت لازم داره و با هزینه های جاری روزانه برنامه نویس حداقل بین 12 تا 15 میلیون هست! را میاد پیشنهاد میده 2 میلیون اونهم تا 10 روز کاری!!!

کافی یه سر به سایت های فریلنسینگ خارجی بزنید هزینه های پروژه ها از 500 دلار شروع میشه حتی برای یک تغییر ساده در وورد پرس ! 

پس بازهم به همون مطلب میرسیم که عدم شناخت کافی از توانایی های خود و وارد شدن به یک حوزه کاملا حرفه ای بدون شناخت کامل و تحت آموزش قرار گرفتن های سطح پایین و غیر کاربردی دانشگاه باعث شده افرادی به این حوزه وارد شوند، که نه تنها کمکی به این صنعت نمیکنند بلکه برای حرفه ای های این صنعت هم چالش ایجاد کرده اند.

البته بحث راجع به این مقوله خیلی زیاده که خودش به تنهایی یک کتاب 500 صفحه ای میشه به همین علت چیکده ای از تجربیات خودم را عرض کردم.

متاسفانه همینطوره که فرمودید، ای کاش فقط مشکل عدم شناخت کافی به ظاهر متخصصان در این حوزه بود! مشکل بدتر از اون این هستش، برنامه‌نویس‌هایی که واقعا رشته‌ی تحصیلی و تخصص حرفه‌ای آن‌ها ربطی به مهندسی کامپیوتر و نرم‌افزار ندارد و در عین حال به کمک فرصت‌هایی که برخی از برنامه‌های آماده در اختیار آنان گذاشته است از آب گل آلود ماهی می‌گیرند مثل اسکریپت‌های آماده‌ای چون Wordpress و یا سایت‌های فریلنسرینگ که هیچ اصول درست حسابی برای کسب‌و‌کار در این زمینه مشخص نکرده‌اند!

برخی از این مشکلات به عدم وجود ارگان یا یک نظام صنفی مرتبط با این حوزه است. و بزرگترین مشکل این است که آموزش‌های بی کیفیتِ بسیاری در از طرف همین افراد که دانش آنچنان کافی ندارند در اختیار همگان قرار گرفته که متاسفانه با یادگیری همان موارد وارد بازار کار شده و بدون در نظر گرفتن اصول اصلی مهندسی نرم‌افزار شروع به فعالیت می‌کنند که ۱۰۰٪ به ضرر متخصصین در این حوزه است.

به نظر من جامعه‌ی برنامه‌نویسی فقط با شناساندن افراد واقعاً برنامه‌نویس می‌تونه ترمیم بشه که یکی از اهداف مرجع همین است.

• تشکر شده 1

لینک به ارسال
در 7 ساعت قبل، کامبیز اسدزاده گفته است :

مشکل بدتر از اون این هستش، برنامه‌نویس‌هایی که واقعا رشته‌ی تحصیلی و تخصص حرفه‌ای آن‌ها ربطی به مهندسی کامپیوتر و نرم‌افزار ندارد و در عین حال به کمک فرصت‌هایی که برخی از برنامه‌های آماده در اختیار آنان گذاشته است از آب گل آلود ماهی می‌گیرند

احسنت! درود بر این نطق زیبا!

تصور کنید که کسی که به ادعای خودش ارشد رشته برق هست چرا باید بیاد آموزش سی و سی پلاس پلاس و جاوا و چند تا زبان دیگه را یاد بده! مگر چند تا واحد برنامه نویسی پاس کردند تو دانشکده فنی برق که حالا در خودش این توانایی را می بینه! 

بعد خیلی جالبه! اگر یک مهندس نرم افزار بیاد بخواهد تو کار یک مهندس برق و الکترونیک دخالت کنه و آموزش تهیه کنه مثلا برای برنامه های Hard Code در صنعت برق و قدرت و الکترونیک را عرض میکنم، شک نکنید یک دقیقه تحمل نمیکنن و زمین و زمان رو بهم وصل میکنن که چرا شما تو کار ما دخالت میکنید بعد همون طرف میاد برای سی آموزش میذاره ده تا اسلاید درست میکنه عنوانش هم میذاره آموزش حرفه ای زبان سی!!! 

پس نتیجه میگیریم که اغلب افرادی که در حوزه فنی خودشون هیچ فایده ای ندارند به فکر آب گل آلود این صنعت بی قانون نرم افزار کشورمون رو میارن طرف میشینه تو خونه اش چهارتا ویدئو بی کیفیت رکورد میکنه یکسری سایت های سودجوی وطنی هم میان پخشش میکنن و یکسری هم جوان تازه کار میرن این آموزش ها را تهیه میکنن خوب حالا سوال اصلی اینجاست در این چرخه آموزش مجازی چه کسانی سود می برند؟ وبه چه قیمتی ؟

پس این صحبت جناب اسدزاده کاملا شفاف می شود که واقعا نبود یک شورای صنفی حرفه ای در این حوزه برای نظارت بر روی این موارد خیلی خیلی لازم و ضروری شده تا حداقل جلوی سودجویی بعضی از این افراد که در هر رشته ای غیر مرتبط که برای صنعت نرم افزار که بسیار هم فنی و پیچیده است، آکادمی آموزش مجازی راه اندازی میکنه، گرفته بشه.

• پسندیدن 1

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.